top of page

NAMAS ANT ALEKSOTO ŠLAITO

Vieta: Kaunas, Lietuva
Metai: 2012
Tipas: Gyvenamasis namas
Komanda: Aidas Kalinauskas, Andrius Šova

Projektuojant gyvenamąjį namą Aleksote buvo susidurta su iššūkiu - kuo pakeisti prieškarinį medinuką 150 kv. m ploto sklype ant stataus Nemuno šlaito. Tokios situacijos sprendimų žvalgytasi japonų architektų, garsėjančių sugebėjimu itin išradingai išnaudoti kiekvieną mažą žemės lopinėlį, darbuose.


Naujame name panaudoti tik senojo pastato pamatai. Naujai iškilusiame tūryje įrengti du aukštai su cokoliniu aukštu, iš viso – 111 kv. m. bendrojo ploto. Iš gatvės galima patekti į pirmąjį namo aukštą, kuriame įrengti vestibiulis, tualetas ir bendra virtuvės, valgomojo ir svetainės erdvė. Antrajame aukšte suplanuoti du miegamieji ir vonia; pastaroji įkurdinta nuo gatvės matomame skirtinga nei visas namas apdaila dekoruotame erkeryje.

Šlaitas išnaudotas cokoliniam aukštui, kuriame įrengtos patalpos darbo kambariui ir pirčiai. Iš cokolinio aukšto patenkama į terasą. Ji prasideda cokolinio aukšto įlandoje, tad dalis terasos turi stogą ir sienas, čia galima leisti laiką nesibaiminant permainingų orų.

Karkasinio namo fasado apdailai panaudotos juodos fibrocementinės plokštelės. Ši ilgaamžiška danga paprastai naudojama stogams. Juodas paviršius per dieną įkaista ir perduoda šilumą po apdaila paslėptam medžio vatos apšiltinimo sluoksniui. Pasak autorių, medžio vata dvigubai ilgiau įšyla, bet ir dukart lėčiau atvėsta. Tad temperatūra patalpose gana stabili. Be to, name įrengta rekuperacinė sistema: vėdinant šiltas išeinantis oras pašildo įeinantį orą. Tad asketiška pastato forma liudija erdvės panaudojimo optimalumą – čia nieko nėra be reikalo. Tačiau kartu pastato forma išreiškia jo energetinį savarankiškumą.

bottom of page